İcra Katibinin Görevleri ve Yaptığı İşler

Bu yazımızda icra katibinin görevleri nelerdir sorusunu cevaplayacağız.

Günümüz şartlarında teslimat tarihi borç ile ilgili. Taksitlendirme ve borçlanma yöntemi ile ev, araba ve diğer özellikleri araştırmaktadır. Bu sayfada firma firma inanıyorum. Bu yüzden insan hayatına borçlu olarak devam ediyor. Ancak herkesin düzenli ödeme yaplamamaktadır. Hatta bazen hiç ödeme yapılamamaktadır. Durum bu tarafta alacaklı taraf Bu arada icraya yönelim gösteriyor.

Ayrıca sadece borçlarınız değil verilen sözlerin yerine getirilmemesinde de insanlar mağdur haline düşüyor. Örneğin; boşanma odada annenin torbası alması ve babanın belli süreleri oradan uzaklaştırabilir, bazen anabildeki babaya göstermemesi yapabilir. Öyle annenin vermiş olduğu şarkı sözü getirmesi icra yolu ile olduğu. Yani eski icra günümüz şartlarının ortaya çıkardığı zorunlu bir hukuki işleyiştir.

İcra Katibinin Görevleri

İcra ile ilgili olabilir. İcra; borçlu olan kimsenin ödemesi gereken borcunu ödememesi, yapması gereken bir işi yapamazsak alacaklı tarafın uygulandığı kuruluşun görevine denir. İcra takibi; alacaklı olduğu ve ya kurumun alacağını alamaması yapılmakta olup olmadığını icra dairesinde başlattığı işlemin ismidir. haciz; alacaklı tarafın başvurusu üzerine icra dairesinin borçlu tarafın malına ve parasına el konması işleminin ismidir. Bu işlem yapıldıken icra memuru hazır bulundu. Borçlu tarafın malları tespit edilir. Bunun yerine mallara el konulur ve ederi kadar satılır alacaklı tarafın alacağı tahsiliyoruz.

İcra Kâtibi Ne İş Yapar?

İcra hakkında verilen bilgilerden sonra icra katibinin görevleri hakkında bilgi vermekte fayda var. İcra kâtibi icra işlemlerini yapan icra dairelerinde görev yapan kimselerdir. Bu işlem yapmak için eşte sadece daire içinde değil daire orada da olmak oradadırlar. İcra tasarımı için gerekli olan tüm üyelerden sorumlu olan, kişisel icra kâtipleridir. Bu klavye hazırlığı oldukça iyi olmaları, hızlı yazı yazabilmeleri gerektiğini. Çok yoğun bir çalışma ortamıları vardır. Çoğunlukla büyükşehirlerde bu yoğunluk normal yoğunluğun iki katına çıkmaktadır. İcra kâtibi, icra yapacak malların tespiti yapmada görevlidir. Ayrıca tüm haciz işlemlerinin aşamalarını tutanaklardaki kayıtlarında al almaktadır. Eğer bir tane itiraz ya da kötü muamele ile karşılaşırsa güvenlik görevlisi çağırmak da icra kâtibinin yerini bekliyor.

Tüm bu şeyi yerine getirerek yükümlü icra kâtibinin maaşı, 2019’dan itibaren 3400 TL civarıdır. Ayrıca gittikleri icra işleminde dosya başına ücret alabiliyorler. Ücret şehirlere göre ayarlanabiliyor. Günümüz şartlarında bu cazip bir ücret olabilmektedir.

2019 yılından itibaren icra katibi kadrosunda bir memurun ortalama maaşı.

İcra kâtibi olabilmek için öncelikli olarak Türk vatandaşı olmak istiyorum. Ayrıca KPSS yani kamu personelinin sınavından en az 70,00 puan almak için. Bunun dışında 35 yaşı aşmamak da bir başka şart olarak belirtiliyor. 2019 yılında da icra katibi kadrosuna alım yapılmasıtır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandı sonra tüm şartlar ve servisi netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*