İcra Katibi’nin Yaptığı İşler ve Görevleri

Günümüz şartlarında birçok imkân borç ile sağlanmaktadır. İnsanlar genel itibari ile taksitlendirme ve borçlanma yöntemi ile ev, araba ve diğer ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu birçok firma tarafından insanlara bir fırsat olarak sunulmaktadır. Böylece çoğu insan hayatına borçlu olarak devam etmektedir. Ancak herkes tarafından düzenli ödeme yapılamamaktadır. Hatta bazen hiç ödeme yapılamamaktadır. Durum bu olduğunda alacaklı taraf mağdur konumuna gelmektedir. Bu durumda icraya yönelim görülmektedir.

Ayrıca sadece borç konusunda değil verilen sözlerin yerine getirilmemesinde de insanlar mağdur duruma düşmektedir. Örneğin; boşanma sonucunda annenin çocukları alması ve babanın belli sürelerde çocukları görme izni olmasına rağmen, annenin çocukları babaya göstermemesi sonucunda baba icraya yönelebilmektedir.  Böylece annenin vermiş olduğu sözü yerine getirmesi icra yolu ile sağlanmaktadır. Yani aslında icra günümüz şartlarının ortaya çıkardığı zorunlu bir hukuki işleyiştir.

İcra Katibi’nin Görevi

İcra ile ilgili kavramları açıklamak gerekirse şu şekilde devam edilebilir. İcra; borçlu olan kimsenin ödemesi gereken borcunu ödememesi, yapması gereken bir işi yapmaması sonucunda alacaklı tarafın başvurduğu kuruluşun görevine denir. İcra takibi; alacaklı kişinin ve ya kurumun alacağını alamaması durumunda başvurması gereken icra dairesinde başlattığı işlemin ismidir. Haciz; alacaklı tarafın başvurusu üzerine icra dairesinin borçlu tarafın malına ve parasına el konması işleminin ismidir. Bu işlem yapılırken icra memuru hazır bulunur. Borçlu tarafın malları tespit edilir. Bunun sonucunda mallara el konulur ve ederi kadar satılıp alacaklı tarafın alacağı tahsil edilmektedir.

İcra Kâtibi Ne İş Yapar ?

İcra hakkında verilen bilgilerden sonra icra kâtibi hakkında bilgi vermekte fayda var. İcra kâtibi icra işlemlerini yapan icra dairelerinde görev yapan kimselerdir. Bu işlemi yapmak için ebetteki sadece daire içerisinde değil daire dışında da olmak durumundadırlar. İcra işlemleri sırasında gerekli olan bütün belgelerden sorumlu olan personel icra kâtipleridir. Bu yüzden klavye konusunda oldukça iyi olmaları, hızlı yazı yazabilmeleri gerekmektedir. Çok yoğun bir çalışma ortamları vardır. Özellikle büyükşehirlerde bu yoğunluk normal yoğunluğun iki katına çıkmaktadır. İcra kâtibi, icra yapılacak malların tespiti yapmada görevlidir. Ayrıca tüm haciz işlemlerinin aşamalarını tutanak tutarak kayıt altına almalıdır. Eğer herhangi bir şekilde itiraz veya kötü muamele ile karşılaşırsa güvenlik görevlisi çağırmak da icra kâtibinin görevi olmaktadır.

Tüm bu görevleri yerine getirmekle yükümlü icra kâtibinin maaşı, 2019 yılından itibaren 3400 TL civarıdır. Ayrıca her gittikleri icra işleminde dosya başına ücret alabilmektedirler. Ücret şehirlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüz şartlarında bu cazip bir ücret olabilmektedir.

2019 yılından itibaren icra katibi kadrosunda bir memurun ortalama maaşı.

İcra kâtibi olabilmek için öncelikli olarak Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Ayrıca KPSS yani kamu personeli seçme sınavından en az 70,00 puan almak gerekmektedir. Bunun dışında 35 yaşı aşmamak da bir diğer şart olarak belirtilmektedir. 2019 yılında da icra katibi kadrosuna alım yapılacaktır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandıktan sonra tüm şartlar ve koşullar netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*