İnfaz Koruma Memurunun Görevleri

Bu yazımızda infaz koruma memurunun görevleri nelerdir sorusunu cevaplayacağız.

Günümüz şartlarında cezaevlerinde çevrimiçi çalışma prensibi. Cezaevinde bulunanlarda tekrar topluma kazandırılmaları konusunda pek çok görüş belirtiliyor. Ceza ederken, cezaları bittikten sonra hayata devam devam etmeleri ve suça devam etmemeleri isteniyor. Ve buna göre planlama kavramı. Bunun için en büyük ve en önemli olmayan infaz koruma yani gardiyanlık mesleğini gerçekleştirenlerdir. Çünkü ceza evi ve mahkûm arasında köprü olabilmektedirler.

İnfaz Koruma Memurunun Görevleri Nelerdir?

İnfaz koruma memuru yani bir diğer ismiyle gardiyanlar önünde belirttiğimizde mahkûm ve cezaevi yönetimi arasında bir köprü görevini sürdürüyor. Mahkûmların üzerini araştır ve çeşit çeşit eşyaların zapt altında tutulmasında görevlidirler. Mahkûmlar hakkında tutulması gereken tüm kayıtları gardiyanlar tutmaktadır. Ayrıca koğuş tahliyelerini, mahkûmektelerini gerçekleştirirler. Cezaevi bahçe kapılarını, pencerelerini kontrol etme masası de gardiyanlara aittir. Ayrıca mahkûmların herhangi bir şekilde kaçmak için bir tane var ve bununla ilgili bir girişimde bulunmuşlarsa bunu yapıyor ve müdahalede bulundular infaz koruma memurlarının orada olduğudır.

Mahkûmların yeme ve içme gibi temel planlama konusunda, mahkemeye hazırlanma konusunda, banyo yapma konusunda ben, kantine ulaşma konusunda ceza evi yönetimi ile görüşerek verilen emirler içerisinde hareket ederler. Bir gün içerisinde en az 3 ya da 4 kez mahkûm sayımı yapmak zorundadırlar. Çıkabilir olası olaylara anında ulaşma ve sonuçlandırmak infaz koruma memurlarının öncesinde görevlerinden birini. Cezaevine sokmasını yasaklıyor mahkûmlar başında barındırıyor engelliyorsunuz. Bunun için sık sık arama yapmaları gerektiğini. Ayrıca temizlik işlerinin seçiminde denetimini de temizlemeklar.

İnfaz Memuru Olmak İçin Gerekli Şartlar

İnfaz koruma memurları onda bahsettiğimiz bütün işlerin olmasını yapabilir özellikte yapabilirsiniz. Çünkü bu dışarıdan bakılmadan daha da zor bir meslektir. Çok büyük bir sorumluluk alıyor. Önde gelen vücutta sağlam yapılı ve atletik olmak lazımdırlar. İnsanlığın lideri da başarılı olmak zorundadırlar. Çünkü mahkûmlara karşı saygılı ve hoş görülü olmaları beklenir.

İnfaz koruma memurları yani gardiyanlar ceza evinin yapısına göre çalışma ortamına sahip olurlar. Kapalı cezaevi, yarı açık cezaevi ve açık cezaevi gibi çeşitli çeşit cezaevi vardır. Mahkûmların takibini sağlamak artık teknolojik açıdan ile daha kolay olabilmektedir. Ancak yine de çok önemli olunmalı yapılır. Mesleğin getirisi olarak sürekli askerlerle, doktorlarla, avukatlarla ve hemşirelerle iletişim halinde oluyorlar.

İnfaz koruma memuru olabilmek için KPSS sınavına girmek ve devamında mülakat seçebilmek mümkündür. Bu mülakatlarda başarılı olunur ise cezaevi hizmet içi eğitimler ile işe başlanabilir. Ayrıca infaz koruma memuru ismi adında lise ve 4 yıllık lisans eğitimleri’nde. Bunlardan herhangi bir tanesini tercih ederek infaz koruma memuru olmak mümkündür. İnfaz koruma memurluğu anlattığımız açısından son derece özveri isteyen ancak bir yandan da insani duyguları yüksek bir meslek dalıdır. Bu mesleği yapanlar 3.545 TL maaş alabiliyorler.

2019 yılı infaz koruma memuru kadrosunda ortalama maaş.

2019 yılında da infaz koruma memuru kadrosuna başarıyla alım yapılmasıtır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandı sonra tüm şartlar ve servisi netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*