İnfaz Koruma Memuru’nun Yaptığı İşler ve Görevleri

Günümüz şartlarında cezaevlerinde birçok çalışma yürütülmektedir. Cezaevinde bulunan insanların tekrar topluma kazandırılmaları konusunda pek çok görüş belirtilmektedir. Ceza almış insanların, cezaları bittikten sonra hayata tekrar devam etmeleri ve suça devam etmemeleri istenmektedir. Ve buna göre çalışmalar yürütülmektedir. Bunun için en büyük ve en önemli unsur infaz koruma yani gardiyanlık mesleğini gerçekleştirenlerdir. Çünkü ceza evi ve mahkûm arasında köprü olabilmektedirler.

İnfaz Koruma Memuru Görevleri Nelerdir?

İnfaz koruma memuru yani bir diğer ismiyle gardiyanlar yukarıda belirttiğimiz üzere mahkûm ve cezaevi yönetimi arasında bir köprü görevindedir. Mahkûmların üzerini aramak ve var ise değerli eşyaların zapt altında tutulmasında görevlidirler. Mahkûmlar hakkında tutulması gereken bütün kayıtları gardiyanlar tutmaktadır. Ayrıca koğuş tahliyelerini, mahkûm havalandırmalarını gerçekleştirirler. Cezaevi bahçe kapılarını, pencerelerini kontrol etme görevi de gardiyanlara aittir. Ayrıca mahkûmların herhangi bir şekilde kaçmak için bir planları var ve bununla ilgili bir girişimde bulunmuşlarsa bunu tespit etmek ve müdahalede bulunmak infaz koruma memurlarının görevi kapsamındadır.

Mahkûmların yeme ve içme gibi temel ihtiyaçları konusunda, mahkemeye hazırlanma konusunda, banyo yapma konusunda i, kantine ulaşma konusunda ceza evi yönetimi ile görüşerek verilen emirler doğrultusunda hareket ederler. Bir gün içerisinde en az 3 ve ya 4 kez mahkûm sayımı yapmak zorundadırlar. Çıkabilecek olası olaylara anında müdahale etmek ve sonuçlandırmak infaz koruma memurlarının başlıca görevlerinden biridir. Cezaevine sokulması yasak maddelerin mahkûmlar tarafından barındırılmasını engellemeleri gerekmektedir. Bunun için sık sık arama yapmaları gerekmektedir. Ayrıca temizlik işlerinin yürütülmesinin denetimini de sağlamaktadırlar.

İnfaz Memuru Olmak İçin Gerekli Şartlar

İnfaz koruma memurları yukarıda bahsettiğimiz bütün işlerin hepsini yapabilir özellikte olmalıdır. Çünkü bu dışarıdan bakıldığından daha da zor bir meslektir. Çok büyük bir sorumluluk gerekmektedir. Özellikle vücut konusunda sağlam yapılı ve atletik olmak durumundadırlar. İnsan ilişkileri konusunda da başarılı olmak zorundadırlar. Çünkü mahkûmlara karşı saygılı ve hoş görülü olmaları beklenmektedir.

İnfaz koruma memurları yani gardiyanlar ceza evinin yapısına göre çalışma ortamına sahip olurlar. Kapalı cezaevi, yarı açık cezaevi ve açık cezaevi gibi birçok çeşit cezaevi bulunmaktadır. Mahkûmların takibini sağlamak artık teknolojik gelişmeler ile daha kolay olabilmektedir. Ancak yine de çok dikkatli olunmalı yapılan işe odaklanılmalıdır. Mesleğin getirisi olarak sürekli askerlerle, doktorlarla, avukatlarla ve hemşirelerle iletişim halinde olmaktadırlar.

İnfaz koruma memuru olabilmek için KPSS sınavına girmek ve devamında mülakat seçimlerine katılmak mümkündür. Bu mülakatlarda başarılı olunur ise cezaevi hizmet içi eğitimler ile işe başlanabilir. Ayrıca infaz koruma memuru ismi adında lise ve 4 yıllık lisans eğitimleri verilmektedir.  Bunlardan herhangi bir tanesini tercih ederek infaz koruma memuru olmak mümkündür. İnfaz koruma memurluğu anlattığımız üzere son derece özveri isteyen ancak bir yandan da insani duyguları yüksek bir meslek dalıdır. Bu mesleği yapanlar 3.545 TL maaş alabilmektedirler.

2019 yılı infaz koruma memuru kadrosunda ortalama maaş.

2019 yılında da infaz koruma memuru kadrosuna  binlerce alım yapılacaktır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandıktan sonra tüm şartlar ve koşullar netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*