Kamu Personel Alımı 2019

Kamu Personel Alımı 2019
Kamu Personel Alımı 2019
Kamu Personel Alımı 2019
Kamu Personel Alımı 2019

Devlet kuruluşlarında çalışan kişilerin tümüne kamu personeli demektedir. Kamu personelleri sahip oldukları mesleklere göre çeşitli kademelere yerleştirilmektedir. Bu noktada belli dönemlerde yetkililer kamu personel alımı yapmaktadır. Çalıştırılmak üzere kamu personel alımı ve zabıt katibi alımı da belirli dönemlerde alımı yapılan meslekler arasında kamu personeli statüsünde yer almaktadır. Bu meslekler için yapılan görevlendirmeler, kişilerin yeteneklerine göre yapıldığı için belirli bir sınav sonucu adil bir şekilde yerleştirme yapılması hedeflenmektedir.

Ülkemizde işsizliğin fazla olmasından kaynaklı devlet dairelerine yapılan iş başvuruları oldukça çok olmaktadır. Sayısı fazla olan işsizlik sorunu yaşayan kişilerin hepsinin işe alınmasının imkansız olmasından kaynaklı, belli dönemlerde sınav yapılmaktadır. Bu sınavın ismi ise KPSS olmaktadır. Açılımı ise; Kamu Personeli Seçme Sınavı olmaktadır. KPSS’den yeterli puan alan kişiler alanına göre mülakatlardan geçerek çeşitli kademelerde görevlere getirilmektedir.

Kamu Personel Alımı Nasıl Yapılmaktadır?

Ülkemizde kamu personel alımı 2019 açık olan mesleklerde yapılmaktadır. Bu işlemler yapılırken kişinin KPSS’den aldığı puan önemli bir referans olmaktadır. İhtiyaç olduğunda kamu dairesi açık olan alanın ilanını verir ve bu alanda en yüksek puanı almış kişi göreve getirilmektedir. Devlet tüm vatandaşlarına eşit hizmet verme yükümlülüğüne sahip olduğu için, yerleştirmeleri bir sınavla yapmaktadır. Ayrıca çoğu alanda yeterliliğin sözlü olarak ölçülmesi için yazılı ve sözlü mülakatlarda işe alımlarda yapılmaktadır.

Sınavlardan ve mülakatlardan geçen kişiler kamu personel alımı işleminden yararlanması için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar içerisinde yüz kızartıcı suç işlememe ve 1 yılın üzerinde hapis cezası almama gibi yükümlülükler bulunmaktadır. Ayrıca personel yerleştirilmesi gerekirken, alınan eğitimde yerine getirilmesi gereken şartlar arasındadır. Aldığı eğitime göre kamu personeli olacak kişi A, B ve C grubuna göre atanmaktadır. A ve B grubuna dahil olan kadrolar en az lisans mezunu olmaktadır. C kadrosu ise işçi ve geçici personellere verilen isimdir.

Adalet Bakanlığı Hangi Şartlarda Personel Almaktadır?

Kamu adına adalet bakanlığı personel alımı yaparken, bir takım şartlar sunmaktadır. Bunlar arasında en önemli şart KPSS ve mülakat aşamalarından geçmiş kişilerin yerleştirilmesi durumu olmaktadır. Ayrıca iş alanına göre alınacak kişilerin memur olma statüsünde olması ana şart olmaktadır.

Ayrıca adalet bakanlığı personel alımı yapılırken işe başlayacak kişinin statüsüde önceden belirlenmektedir. Çalışacak kişi mezun olduğu bölüme uygun bir iş yapması şarttır. Bu iş kapsamında memur, sözleşmeli personel, geçici personel yada işçi statülerinde görev verilmektedir. KPSS ile atanmış sözleşmeli personeller genel olarak belli bir dönem sonda kadroya geçer. Kadroya geçtiklerinde memur sıfatında görev almış olurlar.

Zabıt Katibi Ne İş Yapar?

Adalet bakanlığı tarafından kamu adına alınan zabıt katibi genel olarak klavye hızlarıyla bilinmektedir. Klavyesinin hızlı olmasının gerekliliği, adından da anlaşılacağı üzere işlerinin yazı yazmakla ilgili olmasıdır. Ülkemizde her yıl memur statüsünde veya sözleşmeli memur görevinde zabıt katipleri alınmaktadır. Alınma işlemleri atama usulü ile yapılmaktadır. Genel itibariyle üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler tarafından yapılan zabıt katipliğine yeterli görülen kişiler ihtiyaç olundukça işe alınmaktadır.

Zabıt katiplerinin çalıştığı alanlar genel olarak taşra statüsünde ki yerler olmaktadır. Bunun sebebi ülkemizde adliyeler ve cezaevleri gibi yerler genel olarak taşralarda bulunmasıdır. Ancak İstanbul gibi büyük şehirlerde de zabıt katibi alımı yapılmaktadır. Bu alımları yapan adalet bakanlığı, adil bir çalışma koşulu için KPSS ye ve mülakata göre sonuçları açıklamaktadır. Sonuçların açıklanmasının ardından alımı yapılacak sayıda kişi puanlarına göre en çok tercih edilen yerden en az tercih edilen yere göre yerleştirilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*