Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar

Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar
Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar
Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar
Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar

Zabıt katipliği herkes tarafından bilinir ama tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Kelime anlamı bilinse de mesleğe sahip olan bireyin ne iş yaptığı tam olarak bilinmemekte. Çalışma alanı son derece geniş olan zabıt katibi; icra daireleri, adliyeler, seçim kurulları, idare mahkemelerde çalışabilirler. Duruşma tutanaklarının yazılması ve düzenlenmesi, yazı işleri ve dosyalama, zabıt katipliği yapan memurlar tarafından gerçekleştirilir.

Örnek vermek gerekirse, herhangi bir duruşma için günler öncesinden hazırlıklar yapılması gereklidir. Bu hazırlıkları, zabıt katibi olan kişi yapmaktadır. Bu mesleği yapmak isteyen biri; hızlı bir şekilde on parmak klavye kullanabilmeli, hukuk dalında oldukça geniş çaplı bir bilgiye sahip olmalı ve dil bilgisine mükemmel derece hakim olmalıdır. Adalet bakanlığı personel alımı kontenjanına giren adaylar, zabıt katibi olmaya hak kazanırlar.

Zabıt Katibi Olmak İçin Gerekenler

Aranan şartlar şunlardır: Dengi bir meslek lisesinden mezun olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, memurluğun birçoğunda olduğu gibi 35 yaşını doldurmamış olmak, yüz kızartıcı bir suç işlememiş bulunmak, erkek personel için askerliğini vukuatsız bitirmiş olmak, mesleği gerçekleştirmeye engel olmayacak derecede sağlık sorunu olmaması durumu ve son olarak Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) 70 taban puanını almak.

Bu kriterlere sahip olup da sınavı başarıyla geçmiş olan aday, bir sonraki aşama olarak 10 parmak klavye mülakatına çağrılır. Bu mülakatı başarıyla tamamlayan adaylar, zabıt katibi olmaya hak kazanırlar.

Kamu Personel Alımı

Adalet bakanlığı personel alımı için, 2 yılda bir ÖSYM tarafından açılan KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeniz gerekmekte ve belirlenen taban puanına ulaşmış olmanız gerekmektedir. Peki kamu personeli kimdir, kamu personel alımı nedir, kamu personel alımı nasıl yapılır? Bu sorulara bir açıklık getirelim.

Kamu personelleri; memur, işçi, sözleşmeli personel ve geçici personel olarak dörde ayrılırlar.

Memur

Devlet kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışan ve görevi ise sürekli kamu hizmetlerini yerine getirmek olan personele memur denilir.

İşçi

İş kanunu tarafından, yevmiye alarak ya da belirli süre zarflarında yaptığı işin bedelini alarak çalışan personeldir. Genelde çok kısa süreli çalışır.

Sözleşmeli Personel

Devlet kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan, kamu hizmetlerini yerine getirmekle yükümlü olan belirli süreli personeldir.

Geçici Personel

Mevsimlik ya da bir yıldan az çalışırlar. Yaptıkları iş yine devlete hizmet etmektir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Nedir?

ÖSYM tarafından 2 yılda bir, kamu personel alımı yapmak için açılan sınavdır. Sınava, lisans, ön lisans ve lise mezunları girebilmektedir.

Ön lisans ve lisans mezunlarının girecek olduğu sınav KPSS – Eğitim Birimleri, KPSS-A ve KPSS-B olarak üçe ayrılmaktadır.

KPSS-A sınavına sadece Hukuk Fakültesi ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları katılabilir. KPSS-B’ye, bütün lisans ve üzeri öğrenciler katılma hakkına sahiptir. Diğer seçenek olan KPSS-Eğitim Bilimleri sınavına ise sadece öğretmenlik mezunları katılma hakkına sahiptir. Unutulmamalıdır ki öğretmenlik adaylarının sınavları sadece bir yıl geçerlidir.

Sınavların sonucunda adalet bakanlığı personel alımı gerçekleşir. Sınavın sonucunda sadece en yüksek puanı alan adaylar memurluk yapabilir ve unutulmamalıdır ki memurluk yapan adayların da ilk olarak aday memurluk yapmaları gerekmektedir.

Aday Memurluk Nedir?

Adalet bakanlığı personel alımı sınavını geçmiş ve memurluk yapmaya hak kazanarak ataması gerçekleşmiş kişilere aday memur denilir. Atandığı bölüme göre 1 veya 2 yıla kadar aday memur olarak görev yapma zorunlulukları vardır. Buna bir nevi staj dönemi de denilebilir. Bu süre zarfı içerisinde memurluğa olmayacak herhangi bir hal veya hareket tespit edildiği takdirde ömür boyu memurlukları iptal edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*