Kamu Personel Alımı Ve Zabıt Katipliği

Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar
Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar
Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar
Kamu Personeli Alımı Ve Zabıt Katipliği İle İlgili Tüm Detaylar

Kamu personel alımı ve zabıt katipliği ile ilgili tüm detaylar…

Zabıt katipliği herkes tarafından bilinir ama tam olarak ne olduğu bilinmeyen. Kelime anlamı bilinse de mesleğe sahip olan bireyin ne işlediği tam olarak bilinmemekte. Çalışma alanı son derece geniş olan zabıt katibi ; icra daireleri, adliyeler, seçim kurulları, idare mahkemelerde çalışabilirler. Duruşma tutanaklarının yazılması ve düzenlenmesi, yazı işleri ve dosyalama, zabıt katipliği yapan memurlar tarafından yapılmıştır.

Örnek vermek istiyorum, herhangi birini bekliyorma için günler açılıyor. Bu hazırlıkları, zabıt katibi olan kişi oluyor. Bu mesleği yapmak isteyen biri; hızlı klavye üzerinde parmak klavye kullanabilmeli, hukuk dalında oldukça geniş çaplı Adalet bakanlığı kişisel alım kontenjanına giren adaylar, zabıt katibi olmaya hak kazanırlar.

Zabıt Katibi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Aranan şartlar listesi: Dengi bir meslek lisesinden mezun olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, memurluğun birçoğunda olduğu gibi 35 yaşını kutlamış olmak, yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak, erkek personel için askerliğini vukuatsız bitirmiş olmak, mesleği yapabilmek, engellemek için … son olarak Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) 70 taban puanını almak.

Bu kriterlere sahip olan da sınavı geçmişinde olan aday, bir sonraki aşamada olduğu gibi 10 parmak klavye mülakatına çağırılır. Bu mülakatı başarılı tamamlayan adaylar, zabıt katibi olmaya hak kazanırlar.

Kamu Personel Alımı ve Zabıt Katipliği

Adalet bakanlığı personel alımı için, 2 yıl önce bir ÖSYM açıldı KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına girebilirsiniz. Peki kamu personeli kimdir, kamu personel alımı nedir, kamu personel alımı nasıl yapılır? Bu sorulara bir açıklık getirelim.

Kamu personeli ; memur, işçi, sözleşmeli personel ve geçici personel olarak dörde ayrılırlar.

Memur

Devlet kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışan ve servisi yani sürekli kamu hizmetilerini yerine getirmek olan personele memur denilir.

İşçi

İş kanunu açtı, yevmiye çekiyor ya da arada süre zarflandırarak işin bedelini alarak çalışan personeldir. Genelde çok kısa süreli çalışır.

Sözleşmeli Personel

Devlet kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan, kamu hizmetlerini yerine getirmekle yükümlü olan sırada sürekli personeldir.

Geçici Personel

Mevsimlik ya da bir yıldan az çalışırlar. Yaptıkları iş yine devlete hizmet etmektir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Nedir?

ÖSYM tarihinde 2 sene bir, kamu personel alımı ve zabıt katipliği yapmak için açılan sınavdır. Sınava, lisans, ön lisans ve asma mezunları girebilir.

Ön lisans ve lisans mezunlarının girecek olduğu sınav KPSS – Eğitim Birimleri, KPSS-A ve KPSS-B olarak üçe ayrılıyor.

KPSS-A sınavına sadece Hukuk Fakültesi ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları katlanabilir. KPSS-B’ye, bütün lisans ve üstü yerlerde kurulmuş hakkına sahiptir. Diğer seçenek olan KPSS-Eğitim Bilimleri sınavına göre sadece öğretmenlik mezunları burada hakkına sahiptir. Unutulmasını ki öğretmenlik adaylarının sınavları sadece bir yıllardır.

Sınavların sonucunda adalet bakanlığı personel alımı gerçekleşir. Sınavın yapılması sadece en yüksek puan alan adaylar memurluk yapabilir ve unutulmadan ki memurluk yapan adayların da ilk olarak aday memurluk yapmaları vardır.

Aday Memurluk Nedir?

Adalet bakanlığı personel alımı sınavını geçmiş ve memurluk yapıyor hak kazanarak ataması oluyormuş kişilere aday memur denilir. Atandığı bölüme göre 1 veya 2 yıla kadar aday memur olarak görev yapma zorunlulukları vardır. Buna göre bir nevi staj dönemi de denilebilir. Bu süre zarfı içerisinde memurluğa ihtiyacınızcak herhangi bir hal veya hareket var olabilirken ömür boyu memurlukları iptal edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*