Mübaşirin Görevleri ve Yaptığı İşler

Bu yazımızda mübaşirin görevleri nelerdir sorusunu cevaplayacağız.

Film ve dizi sahnelerinden izlediğimiz mahkeme salonlarının en çok bilinen mesleklerinden biri mübaşirliktir. Herkes tarafından merak konusu olmasının sebebi dikkat çekici bir meslek olmasındandır. Sözlük anlamı olarak mübaşir, çağıran kişi anlamına gelmektedir. Bilinen anlamı ile mübaşir, mahkemeye tarafların çağırılması ile görevli, yargıcın söylediklerini yerine getiren kişidir. Halk ağzıyla mübaşirliğe çığırtkan da denilmektedir. Ayrıca mahkeme ile ilgili dosyalardan sorumlu memur da yine mübaşirdir. Bu görevlere bakarak anlaşıldığı üzere mübaşir, duruşmanın doğru bir şekilde görülmesi konusunda son derece etkin bir memurdur. Zabıt kâtibinin hazırladığı dosyaları savcıya götürmek de onun görevleri arasındadır. Duruşma listelerini taraflara iletmekle yükümlü memur mübaşirdir.

Mübaşirin Görevleri Nelerdir?

Mübaşirler Adalet bakanlığı çatısı altında çalışabilmektedirler. Farklı bir alanda bu isimle çalışmaları mümkün değildir. Zaten mahkeme ve duruşma denildiğinde akla gelen ilk isim mübaşir olmaktadır. Çünkü mübaşirler duruşmanın her şeyiyle ilgilenmektedir. Duruşma taraflarının söz verildiğinde ayakta olmalarını sağlamaya kadar birçok duruşma seyrini etkileyecek bütün görev mübaşire aittir. Duruşma tarihini taraflara iletmeleri ve eğer duruşma ertelenirse bunu da taraflara belirtmeleri gerekmektedir. Mahkeme ile ilgili zabıt defterlerinden de mübaşir sorumludur. Ayrıca bu zabıt defterlerini gerekli yerlere iletmeleri gerekmektedir. Bazen duruşmalar gizli yapılabilmektedir. Böyle bir durumda mübaşirin bütün salonu boşaltması ve mahkeme salonunun kapısına gizlidir levhasını asması gerekir. Mübaşir resmi üniforma giymek zorundadır.

 Mübaşir Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Mübaşir olmak yukarıda bahsettiğimiz üzere son derece sorumluluk getiren bir meslektir. Bu mesleği yapabilmek için öncelikle Türk vatandaşı olunması gerekmektedir. Birçok memurlukta olduğu gibi 35 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Askerlikle ilgili herhangi bir sorununun olmaması en önemli konulardan birisidir. Hırsızlık ve diğer yüz kızartan suçlardan mahkûm olmamaları gerekmektedir. KPSS yani kamu personeli seçme sınavından en az 70 alınması şarttır. Bunların dışında mübaşir memurluğu yapmak isteyen kişinin bu görevi yapmasına engel bir sağlık sorununu olmaması gerekmektedir. En az lise mezunu olan adaylar tutanak hakkında her şeyi bilmek zorundadırlar. Bu şartların hepsine aynı anda sahip olan kişiler Adalet bakanlığının konuyla ilgili ilanlarına başvuru yapabilmektedirler.

Mübaşir Maaşı Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Mübaşirlik mesleği yoğun saatlere sahip bir meslektir. Çalışma ortamları mahkeme salonları ve koridorları olduğundan kalabalık bir yapıdadır. Bu mesleği tercih etmek isteyenlerin bunu göze alabilmeleri gerekmektedir.  Ayrıca son derece dikkat ve sorumluluk gerektirmektedir. Bütün bir duruşmaya hâkim olmaları gerekir. Duruşma dosyalarını takip etmek gerekli yerlere iletmek gibi son derece önemli görevlerin yerine getirilmesi konusunda da başarılı olmaları gerekmektedir. Bu görevlerin tamamını yerine getiren mübaşirler aylık olarak 3900 TL kazanç sağlamaktadırlar. Ancak bu rakam hizmet yılı 25 olanlar için geçerlidir. Yeni başlayan mübaşirler 3400 TL ile işe başlamaktadırlar. Ve hizmet yılları arttıkça maaşları da artmaktadır.

2019 yılı mübaşir kadrosundaki bir memur maaşı

2019 yılında da mübaşir memuru kadrosuna  binlerce alım yapılacaktır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandıktan sonra tüm şartlar ve koşullar netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*