Nasıl Hakim Olunur?

Nasıl Hakim Olunur?
Nasıl Hakim Olunur?
Nasıl Hakim Olunur?
Nasıl Hakim Olunur?

Adalet toplum için olmazsa olmaz bir yapı taşıdır. Hakimlik yapmak için gerekli olan bölümlerden önce. Günümüzün en çok temizleyen mesleklerinden biri olan hakimlik kazanılması zor bir bölümdür. Bu yazıyoruz nasıl hakim olunur sorusunun yanıtını vereceğiz …

Günümüzde çok odaları gencin hayallerini süsleyen mesleklerin arasında hakimlik vardır. Gereklilikten saygınlığı gerekse kazançları olsun. Hemen hemen herkesin aklmasından geçen bir bölüm olsa da okuması da bir o kadar zor bir meslektir. Her gün çok yıllık kişi nasıl hakim olunur? sorusunun yanıtını arama motoru üzerinden aratmaktadır.

Hakim Nasıl Olunur?

Hakimlik ile savcılığı birbirinden ayırt etmek gerekir. Biri milleti temsil ettiği diğeri halkı temsil eder. Bireylerin kendi aralarında, devletlerle bireyseller arasında, iki idare arasında anlaşmazlıklar ve kamu düzenini bozan suçlara bakanlık meseleleri, anayasaya, kanunlara ve hukuka uygun olarak inceltici, vicdani kanaatine göre düzenleyebileceği ve karar verebileceğine hakim denir.

Öncelikle liseyi bitirip üniversite sınavına girerek hukuk fakültesine katılmaya hak kazanıyor. Fakültesine girme hakkı önde gelen biri, burdaki öğrenimini yaptırken sınava girilir. Yazılı sınav ÖSYM hazır hazırlanır. 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek olan sınavda puan puan 70’dir. Daha sonra ise puana göre sırayla mülakata alınırlar.

Hakim olmak için staj yapmak. Staj süresi 1 yıl boyunca. Ancak uygulamada bu süre uzayabilir. Tüm bu süreçleri başarıyla atlatan hakim adayı son bir sınava daha tabi tutulur. Bu sınavı başarılı geçerse hakim olarak ataması yapıldı, göreve başlar.

Bir sonraki yazımızda da nasıl savcı olunur sorusunun yanıtını verdik. Buradan bakabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*