Zabıt Katibi Alım Süreci

Zabıt Katibi Alım Süreci
Zabıt Katibi Alım Süreci
Zabıt Katibi Alım Süreci
Zabıt Katibi Alım Süreci

Halen daha başvuru süreci devam eden arabulucu alımlarıyla birlikte yakın zamanda alım süreci tamamlanan zabıt katipliği kadrolarıyla birlikte Adalet Bakanlığı bu yıl kamu personel alımı yoluyla oldukça fazla personel alımı gerçekleştirdi.

01/07/2019 tarihinde başvuruları başlayan ve 16 Temmuz 2019 tarihinde başvuruları biten kamu personel alımı sürecinde Adalet Bakanlığı toplamda 3071 adet zabıt katibi kadrosunu ihdas ederek ilgili komisyonlara dağıtmıştır.

Her yıl olduğu gibi adliyelere ve Adalet Bakanlığı merkez teşkilatına ihdas edilen bu kadrolardan sayı olarak en fazla zabıt katibi kadrosunun ayrıldığı il İstanbul olmuştur.

Zabıt katibi olarak çalışmak isteyenlerin kamu personel alımı yoluyla yapılan ve belirtilen tarihlerde ilana çıkılan sınavlara çoktan başvurularını yaptı ve girmeleri gereken sınavlara girdiler.
Sınava giren zabıt katibi adaylarının sınavları çoktan açıklandı ve birçok sınav komisyonu atanan zabıt katiplerini sözlü sınava çağırma sürecini de tamamlamak üzere.

KPSS’DE 70 VE ÜSTÜ PUAN ALANLARDAN AÇILAN KADRO SAYISININ 20 KATI KADAR ADAY UYGULAMALI SINAVA ÇAĞRILDI.

Adalet Bakanlığı personel alımı için ilana çıktığında, özellikle zabıt katibi kadrolarına uygun adayların belirlenmesi amacıyla açılan 3071 kadro sayısının 20 katı adayı klavye sınavına girmek için çağırmış oldu. Bu çağırma işlemi adayların kendi başvuruları ile gerçekleşmiş oldu. Kadro sayısının 20 katı adayın yaptığı başvuru kabul edildi ve sonraki süreçte ise klavye sınavının uygulanması için gün sayılmaya başlandı.

Uygulamalı Sınav Ne Zaman Yapıldı?

Zabıt katibi olarak atanmak isteyenlerin Adalet Bakanlığı personel alımı için açtığı sınava uygun başvuru yaptıktan sonra sınava çağrılmalarını müteakip 20 Ağustos 2019 tarihinde saat 09.00’da klavye sınavını gerçekleştirdi.

Yapılan klavye uygulamalı sınavı da tıpkı diğer sınav esasları gibi daha önce yönetmelik ve tebliğlerle belirlenen esaslar çerçevesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

Uygulamalı klavye sınavının kazanılmasının en önemli şartı olan 3 dakikada 90 kelime yazan adaylar uygulamalı sınavı kazanmış oldular.
Ancak yakın tarihte kamu kurum ve kuruluşlarına ilk defa atanacakların belirlenmesinde yapılacak olan sözlü sınav şartı Adalet Bakanlığı personel alımı sürecini de etkiledi.

Daha önceki yıllarda sadece uygulamalı klavye sınavı ve kpss puanı ile zabıt katibi atamaları yapılırken bu yıl uygulamalı klavye sınavından sonra ayrıca sözlü sınav da yapılması gerekli oldu.

Bu nedenle uygulamalı klavye sınavından çıkan ve aranan şartı yerine getirerek 3 dakikada 90 kelime yazan adaylardan ilgili komisyon için açılan kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınavlara girmek üzere kazananlar listesinde açıklandı. Sözlü sınav listelerine son sırada olup da aynı puanı alan zabıt katibi adaylarının tamamı da eklendi ve bu adaylar da sözlü sınavlara çağrılmış oldu.

Sözlü Sınav Tarihi Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan zabıt katibi alımı sürecinde gelinen son aşama olan sözlü sınava artık günler kaldı. 9 Eylül Pazartesi günü saat 09.00’da başlayacak olan sözlü sınavlarda yaklaşık olarak 9203 zabıt katibi adayı ter dökecek. KPSS ve uygulamalı klavye sınavından kaç alınmış olursa olunsun sözlü sınavdan 70 puan ve üstü puan alamayan adaylar bu sınavda başarısız sayılacaklardır.

Farklı alanlarda sorular sorularak yapılacak olan sözlü sınavından alınacak olan puanlarla diğer sınavlardan alınacak olan puanların ortalaması alınarak belirlenecek olan sınav başarı puanına göre ise kesin zabıt katibi yerleştirmeleri yapılacak.

Kesin kazananların listesi belirlenirken öncelik meslek eğitimi veren okullardan mezun olan adaylara verilecektir. Geriye kalan boş zabıt katibi kadrolarına ise diğer bölüm mezunları kendi aralarında belirlenecek başarı listelerine göre atanabileceklerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*