Zabıt Katibi Alım Süreci

Zabıt Katibi Alım Süreci
Zabıt Katibi Alım Süreci
Zabıt Katibi Alım Süreci
Zabıt Katibi Alım Süreci

Bu yazımızda zabıt katibi alım süreci nedir sorumuzu yanıtlayacağız.

Yakın zamanda alım süreci tamamlanan zabıt katipliği kadrolarıyla birlikte Adalet Bakanlığı bu yıl kamu personel alımı yoluyla oldukça fazla personel alımı gerçekleştirdi.

Zabıt katibi olarak çalışmak isteyenlerin kamu personel alımı yoluyla yapılan ve belirtilen tarihlerde ilana çıkılan sınavlara çoktan başvurularını yaptı. Ve girmeleri gereken sınavlara girdiler.
Sınava giren zabıt katibi adaylarının sınavları çoktan açıklandı. Ve birçok sınav komisyonu atanan zabıt katiplerini sözlü sınava çağırma sürecini de tamamlamak üzere.

Uygulamalı Sınav Ne Zaman Yapıldı?

Zabıt katibi olarak atanmak isteyenlerin Adalet Bakanlığı personel alımı için açtığı sınava uygun başvuru yaptıktan sonra sınava çağırıldılar. Buna müteakip 20 Ağustos 2019 tarihinde saat 09.00’da klavye sınavını gerçekleştirdi.

Yapılan klavye uygulamalı sınavı da tıpkı diğer sınav esasları gibi daha önce yönetmelik ve tebliğlerle belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştirildi.

Uygulamalı klavye sınavının kazanılmasının en önemli şartı olan 3 dakikada 90 kelime yazan adaylar uygulamalı sınavı kazanmış oldular.
Ancak yakın tarihte kamu kurum ve kuruluşlarına ilk defa atanacakların belirlenmesinde yapılacak olan sözlü sınav şartı Adalet Bakanlığı personel alımı sürecini de etkiledi.

Daha önceki yıllarda sadece uygulamalı klavye sınavı ve kpss puanı ile zabıt katibi atamaları yapılırken bu yıl uygulamalı klavye sınavından sonra ayrıca sözlü sınav da yapılması gerekli oldu.

Bu nedenle uygulamalı klavye sınavından çıkan ve aranan şartı yerine getirerek 3 dakikada 90 kelime yazan adaylardan ilgili komisyon için açılan kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınavlara girmek üzere kazananlar listesinde açıklandı. Sözlü sınav listelerine son sırada olup da aynı puanı alan zabıt katibi adaylarının tamamı da eklendi ve bu adaylar da sözlü sınavlara çağrılmış oldu.

Sözlü Sınav Tarihi Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan zabıt katibi alımı sürecinde gelinen son aşama olan sözlü sınava artık günler kaldı. 9 Eylül Pazartesi günü saat 09.00’da başlayacak olan sözlü sınavlarda yaklaşık olarak 9203 zabıt katibi adayı ter dökecek. KPSS ve uygulamalı klavye sınavından kaç alınmış olursa olunsun sözlü sınavdan 70 puan ve üstü puan alamayan adaylar bu sınavda başarısız sayılacaklardır.

Farklı alanlarda sorular sorularak yapılacak olan sözlü sınavından alınacak olan puanlarla diğer sınavlardan alınacak olan puanların ortalaması alınacak. Belirlenecek olan sınav başarı puanına göre ise kesin zabıt katibi yerleştirmeleri yapılacak.

Kesin kazananların listesi belirlenirken öncelik meslek eğitimi veren okullardan mezun olan adaylara verilecektir. Geriye kalan boş zabıt katibi kadrolarına ise diğer bölüm mezunları kendi aralarında belirlenecek başarı listelerine göre atanabileceklerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*