Zabıt Katibi Olma Şartları

Zabıt Katibi Olma Şartları
Zabıt Katibi Olma Şartları
Zabıt Katibi Olma Şartları
Zabıt Katibi Olma Şartları

Adalet Bakanlığı personel alımı, Türkiye’de her yıl yapılan kamu personel alımı süreçlerinden sadece birisidir. Bakanlık olarak aldığı sayısız personelini herhangi bir mağduriyete uğratmadan süresinde ve zamanında işbaşı yaptırarak kadrosuna katan Adalet Bakanlığı, günümüzde farklı birçok alandan mezun olmuş üniversite mezunlarının da yoğun olarak tercih ettiği bir kurumdur.

Her yıl yapılan kamu personel alımı başvurularını sabırsızlıkla bekleyen ve başvurular başlar başlamaz büyük bir mutlulukla başvurularını yapan memur adayları, Adalet Bakanlığı personel alımı sınavlarını da aynı sabırsızlık ve heyecanla beklemekte ve Adalet Bakanlığı personel alımı başvurularını da aynı heyecan ve mutlulukla yapmaktadırlar.

Kamu personel alımı yapan kurumlardan Adalet Bakanlığı’nı tercih eden kişilerin zabıt katibi olmak için yaptıkları başvuruların ardından başlayan sınavlara hazırlık süreci ise birçok aday için daha büyük bir heyecan ve merakın da başlama evresi olmaktadır.

Adalet Komisyonlarında yapılan zabıt katipliği sınavlarına başvuranların sayısının çok fazla olması nedeniyle rekabetin de çok yoğun olduğu zabıt katibi sınavında başarılı olmak büyük bir çalışma ve azim gerektirmektedir.

Zabıt Katibi Olma Şartları Nelerdir?

1- Zabıt katibi olmak isteyen adayların taşıması gereken şartların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve belirtilen yaş aralıklarında olmak gerekmektedir. Halen daha zabıt katibi olarak yapılan 4/b’li zabıt katibi kadrolarına atananların 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

2-Her yıl yapılan ve iki yılda bir yapılan kamu personeli seçme sınavı KPSS’den en az 70 puan almak. Bu şart icra katipliği için farklıdır. İcra katibi olmak için aynı sınavdan en az 75 puan almanız gerekmektedir.

3-Herhangi bir adli sicil kaydının bulunmaması, yapılacak olan arşiv araştırmasının temiz çıkması gerekmektedir.

4-Askerliğini yapmış olmak veya tecilli olmak zabıt katibi olmak.

5-Kamu haklarından mahrum olmamak.

6-Devlet memuru olmasını engelleyecek herhangi bir akıl hastalığının olmaması zabıt katibi olmanın şartlarındandır.

Zabıt katibi olmak için aranan bazı özel şartlar da bulunmaktadır. Bunları ise kısaca şöyle açıklayabiliriz.

1-Başvuru şartlarını yerine getirmek ve zamanında zabıt katibi alımı sınavlarına başvuru yapmak.

Zabıt katibi sınavına başvuru yapmak ve bunu Adalet Bakanlığı personel alım ilanında belirtilen sürede ilgili komisyonlara yapmak çok önemlidir. Zabıt katibi sınavlarını her adliye komisyonunun kendisinin yapıyor olması bu sınavlar için yapılacak başvuruları çalışmak istediğiniz adliyenin sınav komisyonuna yapmayı zorunlu kılmaktadır.

Aksi şekilde yapılacak olan başvuralar kendi komisyonuna gönderilecektir. Bu bilgiye sahip olmayan adayların farklı komisyonlar için yaptıkları başvurulardan dolayı başvuru yaptıkları adliyede sınava girmelerini beklemeleri büyük bir kayıp yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle nerede çalışmak istiyorsanız başvurunuzu o komisyona yapmanız ve sınavlara da o komisyonda girmeniz gerekmektedir.

2-Bilgisayar kullanımı ile ilgili sertifikaya sahip olmak veya istenen sayı aralığında bilgisayar dersi aldığınızı belgeleyen bir kurs ya da okul belgesini komisyona vermek: Bu maddede istenen belgeler bazı okul mezunlarından istenmemektedir.

Bu okullar Adalet lisesi, Adalet Meslek Yüksek Okulu gibi okullardır. Bazı meslek liselerinden mezun olanlardan ise yeterli sayıda bilgisayar dersi aldıklarını belgelendirmeleri istenmektedir. Bu şartı yerine getirenlerin başvuruları kabul edilmektedir.

3-Yapılacak olan sınavda komisyon tarafından belirlenecek olan sınav metninde yazılanlardan en az doksan kelime hatasız olarak yazmak: Bu maddede belirtilen şartı yerine getirmek için bütün adayların klavye yetenek sınavı sırasında 3 dakika içinde hatasız doksan kelime yazması gerekmektedir.

Verilen metinden 3 dakikada 90 kelime doğru yazılmasına rağmen yapılacak olan bazı hatalar sınavınızın başarısız sayılmasına neden olabilir. Bu şartlardan bazıları metin bütünlüğünü bozmayacak derecede hata yapmak ve bu hataların metnin tamamına oranı olarak %40’ı geçmemesini sağlamak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*