Zabıt Katibi Yetenek Sınavı

Zabıt Katibi Yetenek Sınavı
Zabıt Katibi Yetenek Sınavı
Zabıt Katibi Yetenek Sınavı
Zabıt Katibi Yetenek Sınavı

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından olan ve aynı zamanda bir kamu kurumu olan Adalet Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli sayılarda kamu personel alımı gerçekleştirdi. Bakanlık teşkilatlarında ve taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere alınan bu sayısız personel arasında açılan kadro sayısı olarak en çok dikkat çeken ünvanlardan birisi de zabıt katibi ünvanıdır.

Doğru ve düzgün işleyen personel devir sistemi sayesinde her yıl ortaya çıkan zabıt katibi açığını kapatmak için düzenli olarak yapılan zabıt katibi alımı sınavları bu yıl da Türkiye genelindeki birçok adliyede başarılı bir şekilde yapıldı.

Zabıt Katibi Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

Adalet Bakanlığı personel alımı sürecinde açılan kadrolardan olan zabıt katibi kadrosu, son yıllarda birçok kişinin rağbet ettiği bir memur kadrosudur. Her ne kadar yapılan bir kanun değişikliği ile zabıt katiplerinin uzun yıllar terfi etmesine izin verilen yazı işleri müdürü olma hakları artık olmasa da yine de bu kadro birçok insan tarafından büyük ilgi ve alaka ile tercih edilen bir kadro olmaya devam etmektedir.

Yoğun işsizlik, özel sektörün çalışma şartlarının zor olması ve ortalama bir gelire sahip olmayı istemek gibi bazı nedenlerden dolayı tercih edilen zabıt katipliği meslek olarak özel yetenek gerektiren bir özelliğe sahiptir. Özellikle on parmak f klavye yazma yeteneğine ihtiyaç duyulan zabıt katibi kadrosu, devlet güvencesinde olan bir işte çalışmak isteyenlerin de yoğun olarak tercih ettiği bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zabıt Katibi Olmak İçin Zabıt Katipliği Sınavına Başvuru Yapmak Gerekmektedir

Adalet Bakanlığı personel alımı sürecinde zabıt katibi gibi kadroların alım işlemleri diğer kadroların alım sürecinden farklı gerçekleşmektedir. Nedeni ise kamu personel alımı yapan diğer kurumlardaki kadrolara atanacakların belirlenmesinde ve Adalet bakanlığı personel alımı sürecinde alımı yapılan diğer kadrolara atanacakların seçilmesinde yeterli olan sınavların zabıt katibi kadrosuna yapılacak atamalarda yeterli olmamasıdır.

Zabıt katibi alımlarında yapılan klavye yetenek sınavı kamu personel alımı sınavları arasında zabıt katipliğini farklı bir kategoriye yerleştirmektedir.

3 Dakikada En Az 90 Doğru Kelime

Zabıt katibi olarak atanacaklarda aranan şartlar arasında F klavye veya Q klavye ile 3 dakikada en az 90 kelime yazabilecek bir yetkinliğe sahip olmak bulunmaktadır. Bu yetenek sınavını kazanamayan kişilerin zabıt katibi olarak atanması mümkün olmamaktadır.

Alt başlıkta da belirtildiği üzere yapılacak olan klavye sınavında 3 dakikada yazılacak olan kelimelerin sadece sayı olarak 90 olması yeterli değildir. Yazılan 90 kelimenin tamamen doğru olması gerekmektedir.

Sınav komisyonu yetenek sınavında zabıt katibi adaylarının yazacağı metini belirledikten sonra eğer metindeki noktalama işaretlerinin de doğru yazılmasını şart koşarsa adayların bu şartı da yerine getirmesi ve metindeki noktalama işaretlerini de doğru olarak yazması ve bu şekilde hatasız 90 kelime yazma şartını yerine getirmesi gerekmektedir.

3 Dakikada 90 Kelime Yazmak Zabıt Katibi Olmak İçin Yeterli midir?

Her adliyenin kendisinin düzenlediği yetenek sınavlarında 3 dakikada 90 kelime yazarak yetenek sınavını kazanmış olmak kesin olarak zabıt katibi olmak anlamına gelmemektedir.

Adalet Bakanlığı personel alımı sürecinin en zor aşamalarından birisi olan yetenek sınavını geçmenin yanı sıra bu sınavda derece yaparak üst sıralarda yer almak çok önemlidir. Çünkü açılacak olan kadro sayısı kadar atama yapılmaktadır.

Bu kadrolara da puanı yüksek olan adaylar yerleştirilmektedir. KPSS sınavından alınan puan ve sözlü sınavın da ortalamasının alınarak başarı puanının hesaplanacak olması zabıt katipliği yetenek sınavından derece yapmayı adeta zorunlu hale getirmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*