Zabıt Katibi Yetenek Sınavı

Zabıt Katibi Yetenek Sınavı
Zabıt Katibi Yetenek Sınavı
Zabıt Katibi Yetenek Sınavı
Zabıt Katibi Yetenek Sınavı

Bu yazımızda Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen zabıt katibi yetenek sınavı nedir sorusuna değineceğiz.

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri ve kurumu olan bir kamu kurumu olan Adalet Bakanlığı, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da önemli sayılarda kamu personel alımı gerçekleştirdi. Bakanlık teşkilatlarında ve taşra teşkilatında çalışmamıza devam edildi. Bu konuda ek personel ayarlandı ve kadro sayısı verildi. Ve en çok dikkat çeken ünvanlardan biri de zabıt katibi ünvanıdır.

Doğru ve düzgün işleyen personel devir sistemi onayı açmış zabıt katibi açıklanabiliyor. Açık ve düzenli zabıt katibi alım sınavları bu yıl da Türkiye genelindeki sırada adliyede başarılı bir şekilde yapıldı.

Zabıt Katibi Sınavları Nasıl Yapılır?

Adalet Bakanlığı personel alımı açık kadrolardan olan zabıt katibi kadrosu, bir memur kadrosudur.

Yoğun işsizlik, özel sektörün çalışma şartlarının zor olması gibi nedenlerden tercih edilen Zabit katipliği kadrosu devlet güvencesinde olan bir işte çalışmak isteyenlerin de yoğun olarak tercih edilen bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zabıt Katibi Olmak İçin Zabıt Katipliği Sınavına Başvurmak

Adalet Bakanlığı personel alım alımı zabıt katibi gibi kadroların alımında diğer kadroların alımında farklılıkları vardır. Nedeni ise kamu personel alımı diğer kurumlardaki kadrolara atanmışların ayarlanması gerekiyordu. Ve Adalet bakanlık personelinin alımı alımı yapılmakta olan diğer kadrolara atanmışların seçilmesinde çalışan olan sınavların zabıt katibi kadrosuna yapılacak atamalarda yapılması gerekiyordu.

Zabıt katibi alımlarında yapılan klavye yetenek sınavı kamu personeli alım sınavlarında zabıt katipliği’ni farklı bir kategoriye yerleştirmiştir.

3 Dakikada En Az 90 Doğru Kelime

Zabıt katibi olarak atanacaklarda aranan şartlar arasında;  F klavye veya Q klavye ile 3 dakikada en az 90 kelime yazmak öncelikdir. Bu yetenek sınavını kazanamayanların zabıt katibi olarak atanması mümkün olmuyor.

Alt başlıkta da belirtildiği sırada olan klavye sınavında 3 dakikada yazılacak olan kelimelerin sadece sayı olarak 90 olması gerekmiyor. Yanlış yazılan kelimeler silinecektir.

Sınav komisyonu yetenek sınavında zabıt katibi adaylarının yazıcısını belirledikten sonra belirttikten sonra bir metindeki noktalama işaretlerinin de doğru yazım şartı koşarsa adayların bu şartı da gidişi ve metindeki noktalama

3 Dakikada 90 Kelime Yazmak Zabıt Katibi Olmak İçin Yeterli midir?

Adliyenin düzenlenmiş haliyle yetenek sınavlarında 3 dakikada 90 kelime yazmış olmak zabıt katibi olmak yeterli değildir.

Adalet Bakanlığı personel alımının en zor aşamalarından birisi olan yetenekli sınavını geçmenin yanı sıra bu sınavda derece ile üst sıralarda yer almak gerekiyor. Çünkü açılacak olan kadro sayısı kadar atama yapıyor.

Bu kadrolara da noktası yüksek olan adaylar yerleştiriliyor. KPSS sınavından alınan puan ve sözlü sınavın da ortalamasının olması, sonuç puanının hesaplanacak olması zabıt katipliği yetenek sınavından derece yapmayı gerektirir hale geldi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*