Zabıt Katibi Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda zabıt katibi görevleri nelerdir sorusunu cevaplayacağız.

Zabıt kâtipliği şarkı sözü herkesin başında. Ancak tam anlamıyla ne demek olmuş bilinmeyen. Kelime anlamı bilinse safle mesleğin ne şekilde olduğu hakkında tam bilgi herkesçe bilinmeyen. Bu yazı da zabıt kâtipliği hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Zabıt kâtipliği son derece geniş bir çalışma alanında bulunur. Adliyeler, idare mahkemeleri, seçim kurulları, icra daireleri zabıt memuru çalıştıran yerlerdir. Yazı işleri, dosyalama, hazırma tutanaklarının yazılması ve düzenlenmesi işlerini zabıt kâtibi memuru üst kısmında. Bu gibi resmi işlerde mevzuata yani kanuna göre düzenleme yapmak pek kolay kolay bir iş değildir. Bu yüzden bunu söylemelisin. Zabıt memuru burada. Çok iyi bilmeleri gerektiğini. Eğer ” bu mesleği yapabilirim ” diye yapabilirsiniz, sürekli yazı yazma ve düzenleme yapma işlerini göze alabilmeniz gerekiyor. Duruşmalar yaparken çok sık söylenen ve meşhurlarmış ” yaz kızım ” sözlerinde yazan kişi bu büle yapıyoruz, siz olacaksınızdır.

Zabıt Katibi Görevleri Nelerdir?

Öncelikle bu mesleği yapmak isteyenlerin hukuku alan hakkında geniş kapsamlı olması gerekiyor. Hızlı bir şekilde klavye kullanımı ve dilbilgisine hâkim olmak da çok çok. İnsanlığın lideri başarılı olmaktır. Genel olarak bürolarda çalışsalar da bazı evrakların takibi için dışarda olmaları da gerekebilir. Uzun saatler klavye kullanmaları gerekebilir. Bu yüzden yazı yazmaktan sıkılanlar bu işi tercih etmemeleri daha doğru olacaktır. Üzerinde alanda çalışma dağıtımı bulabiliyorler.

Zabıt Kâtibi Olmak İçin şart Koşullar

Bu mesleğe sahip olabilmek için; meslek liselerinin bu alanda eğitim veren bölümlerini tercih etmek yeterli olacaktır. Ayrıca Türk vatandaşı olmak şarttır. Pek çok memurlukta olduğu sırada adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları oluyor. Devlet memurlarının hepsinde kontrol edilebilir olması gibi zabıt kâtipliği adayının da yüz kızartıcı mahkûmiyetlilerinden birinin başında yaşamaması vardır. Erkek adaylar için askeri herhangi bir sorun yaşanmamış olması lazım. Ayrıca adayların mesleği gerçekleştirmeye engel herhangi bir sağlık sorunu var. Daha fazla KPSS yani kamu personeli tarafından sınav öncesi en az 70 almak istiyor. Bundan sonra adaylar klavye sınavına davet ediyoruz. Klavye sınavından geçenler zabıt kâtibi olmak hak kazanıyorlar.

Zabıt Kâtibi Maaşları

Kurutulmuş yazıda bahsettiğimizde; son derece önemli olan bu mesleği gerçekleştiren klavye ve dilbilgisi ile ilgili beceri sahibi olmaları. Bunların alımı aylık olarak 3.750 TL maaş alabilmektedirler. Hizmet yılı arttıkça maaş tutarı da değişiyor. Günümüz koşulları düşünüldüğünde 3.750 TL maaş herkes tarafından cazip vardır. Bundan sonra geçen yıl artmaktadır. Hal böyle olunca diğer adaylar seçildi.

2019 yılı zabıt katibi memurlarının maaş tutarı

2019 yılında da zabıt katibi memuru kadrosuna binlerce alım yapılmasıtır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandı sonra tüm şartlar ve servisi netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*