Zabıt Katibi’nin Yaptığı İşler ve Görevleri

Zabıt kâtipliği sözü herkes tarafından bilinmektedir. Ancak tam anlamıyla ne demek olduğu bilinmemektedir. Kelime anlamı bilinse bile mesleğin ne şekilde olduğu hakkında tam bilgi herkesçe bilinmemektedir. Bu yazı da zabıt kâtipliği hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Zabıt kâtipliği son derece geniş bir çalışma alanına sahiptir. Adliyeler, idare mahkemeleri, seçim kurulları, icra daireleri zabıt memuru çalıştıran yerlerdir. Yazı işleri, dosyalama, duruşma tutanaklarının yazılması ve düzenlenmesi işlerini zabıt kâtibi memuru üstlenmektedir. Bu gibi resmi işlerde mevzuata yani kanuna göre düzenleme yapmak pek kolay bir iş değildir. Bu yüzden özellikle bununla ilgili büyük görev zabıt kâtibine düşmektedir. Örneğin duruşma hakkında duruşmadan günler öncesinde bile yapılması gereken bütün düzenlemeleri zabıt memuru yapmaktadır. Bu açıdan mevzuatı çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Eğer ‘’bu mesleği yapabilirim’’ diye düşünüyorsanız, sürekli yazı yazma ve düzenleme yapma işlerini göze alabilmeniz gerekmektedir. Duruşmalar esnasında çok sık söylenen ve meşhurlarmış ‘’yaz kızım’’ sözündeki yazan kişi eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız, siz olacaksınızdır.

Zabıt Kâtibi Memuru Ne iş Yapar?

Öncelikle bu mesleği yapmak isteyenlerin hukuk alanı hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekmektedir. Hızlı bir şekilde klavye kullanmak ve dilbilgisine hâkim olmak da çok önemlidir. İnsan ilişkileri konusunda başarılı olmak gerekmektedir. Genel olarak bürolarda çalışsalar da bazı evrakların takibi için dışarda olmaları da gerekebilmektedir. Uzun saatler klavye kullanmaları gerekebilmektedir. Bu yüzden yazı yazmaktan sıkılan kişilerin bu işi tercih etmemeleri daha doğru olacaktır. Birçok alanda çalışma imkânı bulabilmektedirler.

Zabıt Kâtibi Olmak İçin Gereken Şartlar

Bu mesleğe sahip olabilmek için; meslek liselerinin bu alanda eğitim veren bölümlerini tercih etmek yeterli olacaktır. Ayrıca Türk vatandaşı olmak şarttır. Pek çok memurlukta olduğu üzere adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Devlet memurlarının hepsinde kontrol edilmesi gerektiği gibi zabıt kâtipliği adayının da yüz kızartıcı mahkûmiyetlilerinden herhangi birini yaşamaması gerekmektedir. Erkek adaylar için askeri herhangi bir sorun yaşanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca adayların mesleği gerçekleştirmeye engel herhangi bir sağlık probleminin olmaması önemlidir. Daha sonrasında KPSS yani kamu personeli seçme sınavından en az 70 almak gerekmektedir. Bundan sonra adaylar klavye sınavına davet edilmektedir. Klavye sınavından geçenler zabıt kâtibi olmaya hak kazanmaktadırlar. Bu adaylar 10 parmak klavye kullanabilen kişiler olduğu için seçilmektedirler.

Zabıt Kâtibi Maaşları

Yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz üzere; son derece önemli olan bu mesleği gerçekleştiren kişilerin klavye ve dilbilgisi konusunda beceri sahibi olmaları gerekmektedir. Bunların karşılığında aylık olarak 3.750 TL maaş alabilmektedirler. Hizmet yılı arttıkça maaş tutarı da değişmektedir. Günümüz şartları düşünüldüğünde 3.750 TL maaş herkes tarafından cazip bulunmaktadır. Bundan dolayı zabıt kâtipliğine ilgili her geçen yıl artmaktadır. Hal böyle olunca diğer adaylar arasından seçilmek için çokça klavye çalışmak gerekmektedir.

2019 yılı zabıt katibi memurlarının maaş tutarı

2019 yılında da zabıt katibi memuru kadrosuna  binlerce alım yapılacaktır. Adalet Bakanlığı tarafından ilan yayınlandıktan sonra tüm şartlar ve koşullar netleşecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*